• сряда, 15 май 2024
  • 213 преглеждания

Приключиха мобилностите на СПГ „Алеко Константинов“ в Тенерифе по програма Еразъм+ /1 и 3 група/

От 24 април до 7 май 2024 година девет ученици от Свищовска професионална гимназия „Алеко Константинов“, професия Ресторантьор и Готвач /1 целева група/ посетиха остров Тенерифе, Канарски острови, където проведоха своята двуседмична производствена практика по проект 2023-1-BG01-KA121-VET-000135307 „Моята европейска мобилност – гаранция за успешно бъдеще“ по програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“, Сектор „Професионално образование и обучение“.

Целта на проведеното практическо обучение беше разширяване на кръгозора на младите хора и трупане на допълнителен професионален и социален опит. Учениците бяха разпредени в два хотела - O7 Hotel Tenerife и Hotel TRH Taoro Garden, където работиха на смени като готвачи в кухня и като сервитьори-бармани. Разпределените в кухня ученици имаха възможност да се запознаят с традиционни за региона продукти, начините за тяхната обработка, да участват в подготовката на заготовки, приготвянето на студени предястия, основни ястия и аламинути. Останалите ученици зареждаха блок-масите за гостите на хотела с прибори и чаши, сервираха храна и напитки, придобиха опит в приготвянето на различни коктейли и традиционното кафе cortado, характерно за Тенерифе. По време на обслужването на гостите те имаха възможност да усъвършенстват и комуникативните си умения на чужд език – английски и испански.

Мобилността на учениците съвпадна с мобилността на учителите /3 целева група/, която се проведе в периода от 1 до 8 май.

Целта беше запознаване с образователна система на испанците в сферата на професионалното образование и обучение, усвояване на нови педагогически методи и практики и усъвършенстване на професионалните компетентности на учителите чрез прилагане на европейския опит. Учителите посетиха IES San Marcos – училище, в което се обучават ученици по професии Ресторантьор, Автотранспортна техника и Електротехника. Те се запознаха с организацията и управлението на училището, начините за финансиране, субсидирането от държавата и осъществяването на връзката между професионалното обучение и бизнеса. Учителите разгледаха компютърните кабинети, работилниците по готварство и сервиране и учебния автосервиз. Професионалната визита съвпадна с началото на седмицата на гастрономията, през която училището кани изявени шеф-готвачи от различни ресторанти в региона да представят пред учениците избрани ястия от асортимента на ресторанта и интересни техники за обработка и приготвяне на продуктите. По този начин училището обвързва своите дейности с реалната работна среда, повишава привлекателността на образованието и привлича учениците към изучаваната от тях професия. Интерес представляваха и биоградините, в които учениците, съвместно със своите учители отглеждат екологично чисти продукти, които използват за приготвянето на своите ястия.

В учебния автосервиз учителите разгледаха материалната база и се запознаха с организацията и провеждането на практическите занятия на учениците, избрали тази професия. Там бяха обособени няколко работни места – за ремонт на автомобили с места за ремонт на двигатели и ходова част, стендове за диагностика, за ремонт на електрообзавеждане на автомобила, място за смяна на масла и други. В разговора с колеги те разбраха, че училището работи по учебен план, който предвижда първо провеждането на теоретичната подготовка по специалните предмети, а на практическото обучение на учениците се набляга през втората половина на учебната година. С голям интерес всички изслушаха директора на училището, който обясни, че всяка учебна година общината дарява безвъзмездно един нов автомобил с цел повишаване на привлекателността на професията и осигуряване на възможност за обучение чрез работа по автомобили, които се експлоатират днес. По този начин учениците са по-подготвени и запознати с новите технологии, въведени в автотранспортната техника.

По време на престоя си всички участници имаха организирани културни визити. В края на мобилността учениците и учителите получиха европейски сертификати Europass от приемащата организация. За учениците придобитият професионален опит е още една стъпка към възможността за успешна реализация на европейския пазар на труда, а за учителите – разширяване на професионалните знания и умения.

 

Инж. Веска Николова,

директор на СПГ „Алеко Константинов“