• Дата: 16.06.2022 - 18.06.2022
  • Час: 12,00
  • Място: Свищов

От 16 до 18 юни 2022 г. в Свищов ще бъде отбелязана 140-годишнината от Основаването на първата детска градина у нас. 

 

 

ПРОГРАМА

 

16 юни (четвъртък)

  • от 12.00 ч. в конферентни зали на комплекс „Фолклорен извор“ с. Царевец

Областна научно-практическа конференция „Водим бъдещето за ръка“.

  • от 20.00 ч. на площад „Алеко“

Празничен концерт с участието на децата от детските градини в Община Свищов.

_________________

17 юни (петък)

  • От 12.30 ч. в комплекс „Свети Николско училище“

Детски рисунки и фотоизложба „Деца като слънца“.

_________________

18 юни (събота)

  • От  10.00 ч. в спортна зала „Свищов“

Спортен празник с участието на децата от детските градини и техните родители.

 

Възможни са промени в програмата.

________________

Няма нищо случайно, че именно тук, на брега на Дунав, в градчето, дало не едно духовно начинание в току-що освободена България, нашата още неоформена педагогика прави съдбовна крачка към цивилизоване и издигане на обществото ни. Преди 140 години в будния Свищов, с мисъл за бъдещите поколения е основана първата детска градина в България от просветният деец Никола Живков. Основоположникът на предучилищното образование в България е роден във Велико Търново през 1847 г. Брат е на Вела Благоева и ученик на Никола Михайловски и Петко Рачев Славейков. Участник в три войни, революционер. Бил е в четата на Филип Тотю. Автор е на първия български химн „Шуми Марица“. В динамично и преходно време живее Никола Живков. Той е писател и журналист. Той и Христо Ботев издават първия брой на вестник „Нова България“. Заедно с Алеко Константинов и Иван Вазов е писар в губернската канцелария, която се е помещавала в родния дом на Щастливеца.

Никола Живков разгласява с печатна обява, чийто оригинал се пази в БАН, че открива в Свищов училище „Детинска мъдрост“ за възпитанието на момичета и момчета на възраст от 4 до 7 години.

На 10 август 1882 г., в дома на Алекси Гълчавата, който се е намирал на мястото на ДТГ“Димитър Хадживасилев“, Никола Живков и съпругата му откриват първата детска градина. До началото на септември били записани 25 момичета и 28 момчета. Персоналът се състоял от 4 души: двама учители – Живков и съпругата му и две школски майки, които се грижели за хигиената и приготвянето на храна за децата. Таксата била 4 и 2 лв. /според възможностите/, а бедните били приемани безплатно.